𝗧𝘂𝗿𝗻𝗶𝗲𝗷 𝘀𝘇𝗮𝗰𝗵𝗼𝘄𝘆 „𝗦𝘇𝗮𝗰𝗵-𝗺𝗮𝘁” 2025
W maju i czerwcu 2025 r. odbył się po raz trzeci szkolny turniej szachowy klas 6 – 8 „Szach – mat”. Udział w nim wzięło 19 uczniów w tym z klas 8 – Filip Farganus, Rafał Szurakowski, Marcel Szczygieł, Michał Mocek, Patryk Modrzejewski, Błażej Markiewicz, z klas 7 – Grzegorz Sikora, Cezary Zahara, Gabriel Kaczkowski, Szymon Gagatek, Tymon Misiak, Julia Dolińska, Wiktoria Woźniak, Błażej Zambrzycki, Wojciech Bałaban, Michał Kołodziejczyk, z klas 6 – Patryk Jakubczyk, Marcel Kaczkowski, Dawid Zachara. Na uwagę zasługuje udział dwóch dziewcząt, Wiktorii i Julii, pokazały, że potrafią rywalizować z chłopakami. Uczniowie mieli okazję rozgrywać mecze na komputerze lub smartfonie, w formule „każdy z każdym”. Podczas gry w szachy zawodnicy ćwiczyli umiejętności logicznego myślenia, rozwijali rozpoznawanie wzorców. Musieli podejmować decyzje na podstawie bodźców wizualnych, ćwiczyli myślenie analityczne i pamięć, rozwijali koncentrację. Gra w szachy wymaga również odporności psychicznej na presję, umiejętności szybkiego podejmowania decyzji (ograniczony czas, utrata kolejnych figur, zaskakujące zwroty akcji). Mieli też okazję poznać się nieco bliżej.
W pierwszej trójce uplasowali się:
1. Filip Farganus 8a,
2. Rafał Szurakowski 8a,
3. Patryk Modrzejewski 8a,
Z kolei najlepiej w klasach młodszych zaskoczył umiejętnościami Patryk Jakubczyk, który był bliski sprawienia niespodzianki i zremisował ze zdobywcą I miejsca Filipem. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, gdyż wykazali się oni wytrwałością i odwagą. Wbrew pozorom gra w szachy bywa bardzo emocjonująca i stresująca.
Trzymamy kciuki za zawodników w następnych spotkaniach w kolejnym roku szkolnym.
W tym roku żegnamy trzykrotnego zwycięzcę turnieju chłopców z klas 8, tak zaczynali..

A tak żegnają się z naszą szkołą i z turniejem 🙂

P. Suchanecki
