WYCIECZKA EDUKACYJNA KLASY VII A                 DO WARSZAWY

W dniach 30.05-03.06.2022 roku, 15 uczniów SP im. Jana Pawła II w Smolniku – głównie z klasy VII a odwiedziło Warszawę. Pięciodniowa wycieczka miała charakter edukacyjny, który oparty był na programie zwiedzania najważniejszych a zarazem ciekawych miejsc Stolicy, towarzyszyły jej zajęcia edukacyjne oraz warsztaty.
Już sama podróż stała się niemałą atrakcją, gdyż odbywała się pociągiem.
Po  9 godzinach podróży i rozlokowaniu w hotelu oraz obiedzie, pierwszym punktem wycieczki był spokojny spacer po warszawskich Łazienkach, gdzie uczniowie widzieli Pomnik Chopina, oraz budynki Pomarańczarni, Pałacu Na Wodzie – rezydencji króla Stanisława Augusta i amfiteatr ze sceną na wyspie.

W kolejnym dniu wycieczki- we wtorek, dzięki niezwykłej uprzejmości Pani Poseł na Sejm RP- Ewie Szymańskiej, uczniowie zwiedzali   Sejm. Trasa zwiedzania  obejmowała przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana była wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych, wizytę na galerii Sali Posiedzeń Sejmu oraz krótką prelekcję dotyczącą historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. 
Na uwagę zasługuje fakt, że nasi uczniowie odwiedzali Sejm w strojach galowych- co nie umknęło uwadze przewodnika, który zdecydowanie pochwalił grupę za wyrażenie postawy szacunku do miejsca, w którym przebywali.
Kolejnym punktem dnia, była lekcja muzealna „ „Muzealne przeboje”-  w Muzeum Narodowym. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem i uwagą słuchali wykładów przewodnika i ani przez chwilę nie okazali zniecierpliwienia, co zostało dostrzeżone i wyraźnie zasygnalizowane przez bardzo zadowoloną panią prowadzącą lekcję.
Na zakończenie dnia konieczna była mała porcja rozrywki, dlatego zwiedzanie i zabawa w Muzeum Iluzji- było uwieńczeniem intensywnie spędzonego czasu.
Powrót spacerem do hotelu stał się okazją do zobaczenia Pałacu Prezydenckiego oraz Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej , a także  do uczestniczenia w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza  na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Środa- to dzień, na który dzieci czekają cały rok- Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pierwszym punktem dnia były warsztaty w Muzeum Drukarstwa, gdzie uczniowie wykonali własnoręcznie przepiękne linoryty oraz nauczyli się szycia książek. Efekty pracy zaskoczyły wszystkich.
Po obiedzie i krótkim odpoczynku kolejnym punktem dnia było zwiedzanie ” Niewidzialnej wystawy”.
To miejsce, które ma na celu przybliżyć perspektywy świata osób niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczyć, jak możemy im pomóc oraz jak ich zrozumieć. To wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której uczniowie mogli wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku, tak jak ludzie niewidomi– wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu czy dotyku. Uczestnicy musieli wytężać swoje zmysły bardziej niż zazwyczaj. Na wystawie Przewodnikami były osoby niewidome lub niedowidzące. Odwiedzając specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia, uczniowie mogli doświadczyć trudności, z jakimi spotykają się osoby niewidome. Wrażenia wszystkich były nie do opisania. 
Zwieńczeniem dnia była niespodzianka, o którą poprosili Rodzice dzieci, i na którą  przeznaczyli osobny fundusz: była to solidna porcja przepysznych lodów, zaserwowana w kawiarence, tak wszystkim znanych  Złotych Tarasów.

Czwartek, to dzień, który rozpoczęto spacerem po zabytkowej starówce, gdzie przewodnik opowiadał o ważnych miejscach oraz osobach  związanych z wydarzeniami historycznymi miasta i całego kraju. Zwiedzano Rynek Starego Miasta, gdzie znajduje się Pomnik Syrenki, Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III Wazy, Katedrę św. Jana, spacerowano  po Krakowskim Przedmieściu i  podziwiano zabytkowe budynki  usytuowane wzdłuż  jednej z najważniejszych arterii miejskich oraz pomniki wybitnych Polaków ( m.in. księcia Józefa Poniatowskiego, Adama Mickiewicza czy Marszałka Józefa Piłsudskiego). Uczniowie spacerowali wzdłuż murów miejskich z których podziwiali nadwiślańskie brzegi. Widzieli też Pomnik Małego Powstańca.
Kolejnym zwiedzanym tego dnia obiektem był Stadion Narodowy, na który udano się warszawskim metrem.  Po drodze nie można było nie zatrzymać się i przyjrzeć dokładnie, znanemu każdemu polskiemu dziecku- pomnikowi Warszawskiej Syreny nad Wisłą.
Podczas  trasy  zwiedzania Stadionu -zatytułowanej „Piłkarskie Emocje”, uczniowie  zobaczyli  m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej. 
Na zakończenie dnia mieli możliwość podziwiania panoramy miasta z tarasu widokowego, znajdującego się na  trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki.

Ostatnim dniem pobytu był piątek. Smutno było od rana ale też trochę tęskno za rodzicami. Trzeba było się spakować i zostawić po sobie porządek. Podziękowano pięknie menager hotelu Metropol- Pani Joannie Hubickiej Samoraj,, dzięki której noclegi w ścisłym centrum miasta i we wspaniałych warunkach były możliwe. Po smacznym obiedzie, na wszystkich czekała kolejna porcja lodów- tym razem z owocami. Chociaż brzuszki wydawały się pełne, to dla słodkich przysmaków znalazło się miejsce.
Podróż powrotna pociągiem znów była atrakcyjna. Mimo tego, że trwała też 9 godzin, zleciała bardzo szybko a na miejscu czekali na wszystkich również stęsknieni rodzice. 

Na zakończenie warto dodać, że po stolicy poruszano się głownie środkami komunikacji miejskiej, jednak krokomierze w telefonach pokazały, że w trakcie wycieczki pokonano pieszo niemal 40 km.
Pięć bardzo intensywnie przeżytych dni, pozostanie niezapomnianym, wspólnie przeżytym czasem, który na zawsze pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli- organizatorów wycieczki.

                                                                                                           red. M.M

Skip to content